WYSTAWA MALARSTWA FLORIANA KOHUTA

Galeria Sztuki na Zdrojowej serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Floriana Kohuta: STRACHY POLNE - PEJZAŻE WIATREM MALOWANE, który odbędzie się 1 WRZEŚNIA, o godz. 18.00.

Florian Kohut - artysta plastyk, malarz urodził się 23 kwietnia 1952 r. w Rudzicy. Zajmuje się malarstwem plenerowym (olej, pastel, akwarela, grafika). Tematem przewodnim jego twórczości są strachy polne. Od ponad 30 lat prowadzi jedyną w Polsce Galerię Autorską „Pod Strachem Polnym”. Jest członkiem Sztuki Polskiej, Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Swoje dzieła wystawiał m.in. na Biennale malarstwa w Warszawie i Pińczowie oraz w wielu galeriach zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Od ponad 55 lat pracy twórczej Florian Kohut z dnia na dzień przez pasję, upór i ciężką pracę dochodzi do mistrzostwa. Jest artystą wszechstronnym, dojrzałym, uznanym przez krytykę, jak i rzesze miłośników jego sztuki w kraju i granicą. Ma własny, rozpoznawalny przez kolekcjonerów styl- niektórzy mówią nawet o Kohutowskim realizmie magicznym.

Od najmłodszych lat Florian Kohut wykazywał niezwykły talent plastyczny. Wrażliwy na piękno otaczającej go przyrody, przenosił emocje na swoje obrazy. Zafascynowany van Goghiem, dostrzegał w otoczeniu elementy z pozoru banalne, nadawał im jednak inny wymiar tak, że stawały się czymś pierwszorzędnym, wręcz dla tej przyrody niezbędnym. W ten sposób też ożywił i uwznioślił zapomniane przez wszystkich polne strachy. Już pierwsza wystawa w 1967 r. w rodzinnej Rudzicy, przyciągnęła wiele osób, część z tamtych „ciekawskich” pozostała już wierna twórczości artysty. Ten jednak nie spoczął na laurach, i ciągle rozwijał swój talent. Został absolwentem Państwowego Ogniska Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, następnie doskonalił swój warsztat pod okiem Małgorzaty Kudły, Stanisława Szpinetem, Franciszka Suknarowskiego, Ignacego Bienieka. Pobierał też nauki w zakresie fotografii, malarstwa, rzeźby, rysunku, historii sztuki. Artysta niezwykle związany jest z rodzinną okolicą. Widać to nie tylko w jego twórczości, z której wręcz emanuje tutejszy krajobraz czy zwyczaje, ale także przez jego działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Artysta aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności oraz promocji gminy Jasienica. Od lat organizuje w swojej rodzinnej Rudzicy „Dzień Stracha Polnego”. Barwnemu korowodowi strachów, połączonemu z konkursem na najciekawszego Stracha Polnego, towarzyszą liczne występy artystyczne i imprezy plenerowe. Święto przyciąga tłumy wielbicieli jego talentu z całej Polski jak i z zagranicy.

Dowodem uznania twórczości Floriana Kohuta mogą być liczne nagrody które od lat otrzymuje, zaproszenia na wystawy, plenery, spotkania warsztatowe. Niemniej bardziej wymownym znakiem popularności jego twórczości, mogą być wycieczki indywidualne i zbiorowe odwiedzające codziennie jego galerię. Obecnie jego prace znajdują się w aż 56 galeriach w Polsce, w niezliczonych kolekcjach prywatnych nie tylko w kraju, ale w Niemczech, Holandii Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Rosji, Łotwie, Szwajcarii, we Włoszech, Watykanie w zbiorach papieskich, Grecji, Czechach, Węgrzech, na Ukrainie. Jego sztuka zawitała także na inne kontynenty do RPA, Maroka, Kanady, USA, Japonii, Australii. To za sprawą twórczości Floriana Kohuta Rudzica znalazła się na mapie artystycznej Polski stając się niejako stolicą strachów. Florian Kohut nie tylko maluje, ale i projektuje dekoracje, medale, jest autorem wielu ilustracji do książek i czasopism, a także, o czym mało kto wie, artysta jest projektantem herbu sołectwa Roztropice (powiat bielski).

 


FOTORELACJE

jednodniowe, wakacyjne warsztaty artystyczne LATO W JAWORZU ! 2024 - II TYDZIEŃ

wernisaż wystawy grupy KALEJDOSKOP SZTUKI z Pracowni Rysunku i Malarstwa

jednodniowe, wakacyjne warsztaty artystyczne LATO W JAWORZU ! 2024 - I TYDZIEŃ