SPOTKANIE AUTORSKIE

PODSUMOWANIE PRACY ARTYSTYCZNEJ Oddziałów Przyszpitalnych Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie w Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Jaworzu.

W dniu 10 sierpnia 2023 r., w Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu, odbyło się spotkanie autorskie do wystawy Podsumowującej Pracę Artystyczną  dzieci i młodzieży z Oddziałów Przyszpitalnych Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie w Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Jaworzu.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością - Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie Pan Krzysztof Kusiński, Wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie pani Marzena Smela, delegacja z ramienia Beskidzkiego Zespołu Leczniczo - Rehabilitacyjnego oddziału dla dzieci i młodzieży oraz oddziału dla dorosłych w składzie panie Marzena Pieróg, Dorota Mucha, Sabina Penkala, Katarzyna Rick, nauczyciel wychowawca pani Łucja Buchta, nauczyciel pani Mirosława Sczesna, emerytowani przedstawiciele grona pedagogicznego panie Małgorzata Wiluk, Dorota Bulanda, artystka malarka zaprzyjaźniona z Galerią Sztuki na Zdrojowej pani Krystyna Putek oraz fotograf pan Jarosław Olszanicki.

Na spotkaniu obecna była grupa twórcza młodzieży z Oddziałów Przyszpitalnych Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie w Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Jaworzu, która prezentowała dorobek artystyczny młodych twórców.  Licznie zgromadzeni w Galerii goście mieli przyjemność obcować z pracami, które oddawały nie tylko siłę wyrazu artystycznego pokolenia młodych nowatorów  ale także magiczny świat wyobraźni współczesnego pokolenia, ich wrażliwość i głęboką refleksję. Młodzi artyści mówią sami o sobie - Inspirację do twórczego działania czerpiemy z literatury, poezji, muzyki, obserwacji świata. Bogactwo materiału przyrodniczego wyzwala w nas niezwykłe pokłady kreatywności. Z drewna, kamieni, szyszek i innych darów natury potrafimy wyczarować cudeńka. Często wykorzystujemy materiały przeznaczone do recyklingu, w naszych rękach otrzymują „drugie życie”, a wyobraźnia podpowiada niezliczoną ilość pomysłów ich zastosowania. Poznajemy mnóstwo ciekawych technik plastycznych, które pomagają nam w tworzeniu naszych małych dzieł sztuki. Robótki ręczne też nie są nam obce, lubimy szyć maskotki z materiałów tekstylnych, szydełkować, wyplatać makramy. Praca twórcza wyzwala w nas pozytywną energię, dodaje sił i pomaga zrelaksować się po trudach ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych. Daje wiele radości, mamy nadzieję, że jej cząstkę przekażemy Państwu odwiedzającym naszą wystawę.

Prezentowane prace różnych grup twórczych działających w ZSS gromadzone są od wielu lat z inicjatywy pani Łucji Buchty, która dostrzega zdolności artystyczne swoich wychowanków. Ukazują one magiczny świat wyobraźni oraz siłę wyrazu artystycznego młodych twórców. Aktywność plastyczna dzieci i młodzieży zyskała już wiele uznania i od lat na całym świecie organizowane są dla nich wystawy. Dorośli odbiorcy sztuki dostrzegają w pracach młodego pokolenia coś więcej niż tylko naiwną twórczość.Piękno i bogactwo wyrazu ich prac nie budzą już zdziwienia, chociaż nadal trwają dyskusje do jakiego rodzaju zjawisk je zaliczyć w aspekcie psychologii twórczości. Niejednokrotnie już dostrzeżono i oceniono artystyczną wrażliwość najmłodszych, która wywoływała zachwyt nie tylko wśród rodziców ale także dojrzałych artystów. Wrażliwość najmłodszych twórców można określić słowami Pablo Picasso’a: „Maluję rzeczy nie tak, jak je widzę, ale jak o nich myślę”. Jak wiadomo, ten wybitny twórca Kubizmu sam przyznał: „Zajęło mi cztery lata, aby malować jak Rafael, ale uczyłem się całe życie, aby malować jak dziecko”. 

Całe wydarzenie uświetniła przepiękna oprawa muzyczna Koncertu skrzypcowego C dur Dimitri Kabalewski’ego w wykonaniu Anny Drabiny, oraz występ recytatorski laureatki wielu konkursów poetyckich Oliwii Hampf. Dziękujemy pani Joannie Drabinie za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu przedstawienia. 

Dziękujemy wszystkim gościom, za przybycie. Był to dla nas zaszczyt gościć Państwa w Galerii Sztuki na Zdrojowej ! Gratulujemy przepięknych prac! 

Wystawę będzie można obejrzeć w siedzibie Galerii Sztuki przy ul. Zdrojowej 111 do 21 sierpnia 2023 r.

Serdecznie zapraszamy na fotorelację ze spotkania autorskiego.

 

 

 

 

 


FOTORELACJE

SUKCES PLASTYCZNY - XII EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO POCZTÓWKA Z BIELSKA-BIAŁEJ

PODSUMOWANIE ROKU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024 - wernisaż Fot. T. Wróbel

CZERWCOWY KONCERT 2024 fot. T. Wróbel