W DNIU 9 LUTEGO 2024 R. W GALERII SZTUKI NA ZDROJOWEJ ODBYŁ SIĘ WERNISAŻ PRAC MALARSKICH.

Swoje prace zaprezentowała grupa plastyków “Jaskółka”, działających od 2018 roku przy Muzeum Regionalnym w Bestwinie.

Wernisaż uroczyście otworzyła Pani Jolanta Witkowska, Dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze, która powitała zaproszonych gości i artystów.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością -
Przewodniczący Rady Gminy Jaworze Pan Zbigniew Putek, przewodniczący oraz prezesi stowarzyszeń i organizacji działających w gminie Jaworze oraz miejscowi artyści - Państwo Ewa i Krzysztof Czaderowie, którzy w ubiegłym roku mieli w Galerii swoje wernisaże. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Andrzej Wojtyła - kustosz Muzeum Regionalnego w Bestwinie.
Bohaterami wystawy byli członkowie grupy plastyków ,,Jaskółka” - działający pod opieką instruktora artystycznego Pani Sylwii Rakowskiej. Na wernisaż przybyli Pani Alicja Englert, Pani Barbara Greń, Pani Bogumiła Klimas-Durtan, Pani Paulina Maciejny, Pani Urszula Kal, Pani Barbara Pokładnik, Pan Andrzej Surowisk, Pan Jerzy Greń. Do grupy należą również, nieobecni w dniu wernisażu, Pan Wojciech Niedoba oraz Pani Ilona Kubiczek.
Ponadto mieliśmy przyjemność przywitać rodziny artystów jak również ich przyjaciół i znajomych.
Na wernisażu obecna była również artystka Pani Anna Godlewska, która dokładnie za miesiąc 8 marca w Dzień Kobiet będzie miała w Galerii swój wernisaż zatytułowany - Kruchość i Siła - Odcienie Kobiecości. Gościliśmy również przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich nr 1 w Jaworzu Panią Danutę Mynarską. Nie zabrakło grona artystów zaprzyjaźnionych z naszą galerią i mających już wcześniej u nas swój wernisaż w osobach: Pan Leszek Henryk Dryja oraz Józef Smoliński. Mogliśmy również powitać zaprzyjaźnionych z grupą Jaskółka przedstawicieli Klubu Plastyków ,,Zdrzadełko,” działającego w Pszczyńskim Centrum Kultury, m.in. Panią Ewelina Szmajduch, Panią Alicję Szymczak, Panią Alicję Kloc, Pana Romualda Romanczyka. Na wernisażu nie zabrakło uczestników naszych warsztatów malarskich Świat Barw i Kalejdoskop Sztuki w osobach: Krystyna Putek, Małgosia Młoczkowska, Maria Borowiec oraz Krzysztof Wróbel - prowadzonych przez instruktor artystyczną Panią Anetę Kwaśną - oraz zaproszonych gości.
Grupa plastyków Jaskółka zajmuje się integracją twórców uprawiających sztuki plastyczne, wzajemną wymianą doświadczeń, podnoszeniem umiejętności oraz promocją twórczości. Członkowie grupy są autorami wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz uczestniczą w lokalnych wydarzeniach artystycznych, takich jak aukcje charytatywne, konkursy i plenery. Pracownia Jaskółki znajduje się w Muzeum Regionalnym w Bestwinie, a opiekę merytoryczną nad grupą od czterech lat sprawuje Pani Sylwia Rakowska, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Grafika.
Członkowie grupy w swojej twórczości najczęściej inspirują się motywami pejzażu lokalnej przyrody: stawami, polami, lasami i górami. Grupa posługuje się techniką malarstwa akwarelowego, która pomaga uchwycić ulotność natury oraz umożliwia tworzenie kolorystycznych szkiców w plenerze. Chętnie rozwija swoje umiejętności poprzez poszerzanie twórczości o nowe motywy takie jak architektura, martwa natura czy portret oraz ucząc się nowych technik rysunkowych i malarskich.
Grupa działa głównie na rynku lokalnym. Wystawy ich prac można oglądać w muzeum regionalnym w Bestwinie oraz w bibliotekach na terenie gminy. Jaskółka może poszczycić się wystawą prac grupowych w zamku Czeczów w Kozach, oraz wystawą indywidualną Pani Barbary Greń w Książnicy Beskidzkiej. Prace grupy Jaskółka można było również oglądać w Strumieniu i Pszczynie. Mając na uwadze jak ważna jest współpraca i wymiana doświadczeń, sekcja artystów utrzymuje bliski kontakt z członkami grupy malarzy amatorów Zdrzadełko Klub Plastyków z Pszczyny. Kontakty te owocują wspólnymi plenerami i spotkaniami. Kilku członków grupy brało udział w pierwszym plenerze organizowanym przez Urząd Powiatowy miasta Bielsko- Biała pod nazwą ,,Barwy Beskidów” pod kierownictwem artystycznym artysty malarza Floriana Kohuta.
Wernisaż umilił grą na gitarze muzyk Tomasz Madzia.
Serdecznie zapraszamy na fotorelację z wernisażu autorstwa Marcina Czyżewskiego.
 
Wystawę będzie można obejrzeć w Siedzibie Galerii Sztuki przy ulicy Zdrojowej 111 w Jaworzu do 27 lutego 2024.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 


FOTORELACJE

SUKCES PLASTYCZNY - XII EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO POCZTÓWKA Z BIELSKA-BIAŁEJ

PODSUMOWANIE ROKU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024 - wernisaż Fot. T. Wróbel

CZERWCOWY KONCERT 2024 fot. T. Wróbel