WERNISAŻ WYSTAWY - O CZYM SZUMIĄ JAWORY -

W dniu 13 października 2023 r. w Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu, odbył się wernisaż Krzysztofa Czadera.

W dniu 13 października 2023 r. w Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu, odbył się wernisaż wystawy “O czym szumią Jawory”, autorstwa Pana Krzysztofa Czadera, artysty plastyka z Jaworza, który przemienił swoje gospodarstwo w oazę sztuki, gdzie tajemnicy skarbów strzeże wierny pies Bazyl .
Wernisaż poprowadziła dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze - Jolanta Witkowska, która po przywitaniu licznie zgromadzonych gości, przybliżyła sylwetkę artysty i podziękowała za przyjęcie zaproszenia.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością:
Radny Rady Powiatu Bielskiego Jacek Czader, pełniąca funkcję wójta gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Jaworzu ks. Stanisław Filapek, dyrektor Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy Agnieszka Bronowska, złożyli artyście gratulacje.
Na wydarzeniu obecni byli również Florian Kohut z małżonką Haliną Kohut oraz wnuczkami, artysta plastyk Agnieszka Nizegorodcew , członkowie Pracowni Rysunku i Malarstwa Kalejdoskop Sztuki: Krzysztof Wróbel, Małgosia Młoczkowska.
W trakcie wernisażu pełniąca funkcję wójta gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka pogratulowała artyście pięknych prac.
Pan Krzysztof opowiedział zgromadzonym o swojej sztuce malarstwa, metaloplastyki i rzeźby, wyjaśnił skąd bierze natchnienie.
Dowiedzieliśmy się, że artysta nierzadko łączył drewno ze szkłem, metalami, kamieniem. To przenosiło go w inny świat kolorów, jakie dają skrawki przerdzewiałych blach żelaznych, cynkowych, mosiężnych, czy miedzianych. Tak pojawiło się nowe patrzenie i nowe możliwości twórcze. Kolory wzmocnione błyskotliwością metali dają efekty, których nie da się wymalować, ale można się nimi zachwycać.
Na wernisażu obecna była również najbliższa rodzina Pana Krzysztofa - małżonka pisarka Ikon pani Ewa Czader, syn Bartosz Czader, córka Ewa Kolanko z dziećmi.
 
Polski felietonista, Juliusz Wątroba mówi o Krzesztofie Czaderze:
[...] to ginący gatunek – prawdziwy i szczery twórca, poświęcający bez reszty czas na realizowanie swoich pasji. Jest więc trochę nie z tego świata i nie z tej epoki - natarczywej i hałaśliwej autokreacji, lansowania się za wszelką cenę, reklamowania tego, co tak często nie zasługuje na reklamę. Pewnie dlatego tak niewielu o nim wie, choć to wielobarwna Osobowość, których bardzo brakuje w skomercjalizowanym i przesiąkniętym hipokryzją do szpiku kości, plastikowym świecie na pozory, na niby, na chwilę
Równie pięknie o Krzysztofie Czaderze wypowiedział się obecny na wernisażu artysta malarz, Florian Kohut. Zwrócił on naszą uwagę na oryginalność barw w metaloplastyce zaprezentowanej na wystawie. Szukanie i odkrywanie nowych barw to wielkie wyzwanie dla artysty. Dzięki zastosowanej technice łączenia naturalnych materiałów o różnej strukturze i barwie, każda praca Krzysztofa Czadera wywołuje u odbiorcy niezapomniane wrażenia wzrokowe.
Chwile spędzone na kontemplacji przepięknych obrazów umilały piękne utwory grane na pianinie przez Lucyna Hedwig.
Dziękujemy Artyście, Krzysztofowi Czaderowi, za przyjęcie zaproszenia i przybycie na wernisaż wraz z małżonką i rodziną. Mieszkańcy Jaworza przez następne tygodnie będą mieli możliwość oglądać Pana prace w naszej Galerii.
Ogromne podziękowania dla władz samorządowych gminy Jaworze za przybycie na wernisaż.
Dziękujemy wszystkim Państwu za tak liczne przybycie.
Dziękujemy „Wymarzona" Pracownia florystyczno - artystyczna Aneta Pokusa za współpracę.
Wystawę “O czym szumią Jawory” będzie można obejrzeć w siedzibie Galerii Sztuki przy ul. Zdrojowej 111 do 13 października do 10 listopada 2023 r.
 
Fot. M. Czyżewski
 

FOTORELACJE

CZERWCOWY KONCERT 2024 fot. T. Wróbel

JAWORZAŃSKA MAJÓWKA 2024 fot. P. Bieniecki

ARTYSTYCZNA MAJÓWKA NA DZIEŃ MAMY fot. P. Bieniecki