WYSTAWA RYSUNKÓW TUSZEM JÓZEFA SMOLIŃSKIEGO - MONOCHROMATYCZNA PODRÓŻ

W dniu28 stycznia 2022 r. o godz. 18.00 odbędzie się wrnisaż wystawy rysunków tuszem Pana Józefa Smolińskiego- MONOCHROMATYCZNA PODRÓŻ. Wystawa potrwa do 21 lutego 2022 r.

 

Monochromatyczna podróż

Czerń i biel od lat kuszą swoim wdziękiem rysowników. Jednym z nich jest pan Józef Smoliński, artysta amator, który używając tuszu przenosi uroki otaczającego krajobrazu na biały arkusz papieru.

Według słów pana Józefa, rysunek pociągał go od wczesnych lat szkolnych, kiedy to fascynował go świat “koni i wojów.” Urodził się w Kłobucku, mieście położonym na terenie historycznej małopolski, a obecnie w województwie śląskim. We wczesnym okresie szkolnym poznawał technikę akwareli pod kierunkiem swojego ojca, który, jak wspomina pan Józef, prowadził jego kreskę. Wykształcenie średnie zdobywał w technikum elektryczno-mechanicznym w Chorzowie. Służba w wojsku przeniosła go do Wrocławia. W latach 80-tych zamieszkał w Bielsku-Białej, gdzie mieszka i tworzy do dziś. 

W ciągu swojej wędrówki życiowej, były chwile, kiedy zatrzymywał się i kontemplował otoczenie.  Coś go porywało do tego, by “zatrzymać” obraz wykreowany przez przyrodę i człowieka. W 1984 roku, w bielskiej galerii, obejrzał wystawę rysunków ołówkiem Józefa Lato i to właśnie wtedy zrodziła się myśl, aby wykorzystać tusz do zapisywania swoich przeżyć artystycznych, wywołanych przez kontakt z przyrodą i obserwacją budynków wkomponowanych w otaczający nas krajobraz. Jako pasjonat sztuki, pan Józef tworzy, ogląda i kolekcjonuje prace innych artystów oraz wystawia swoje obrazy w miejscach dostępnych dla każdego. W swoim dorobku ma udział w wystawach zbiorowych grafiki oraz indywidualnych m.in. w Klubie Nauczyciela (2012), w kawiarence Przy Studni Jakubowej (2013), Galerii na Zdrojowej (2015) oraz filiach Książnicy Beskidzkiej (2014-2017).

Po obejrzeniu 60 prac pana Józefa Smolińskiego, wiedziałam, że koniecznie trzeba się z nimi podzielić z mieszkańcami Jaworza. Nasza galeria sztuki, choć niewielka rozmiarami, jest miejscem do którego zapraszamy ludzi wrażliwych na sztukę i architekturę. Chcemy również zachęcać młode pokolenie do odkrywania tajemnic, jakie kryją w sobie przyroda i architektura. Co więcej, chcemy pokazać jak można utrwalić zachwycające piękno przy pomocy różnych środków, jakie znajdują się w zasięgu ręki artysty. 

Kto wie, może wśród tych, którzy obejrzą zauważone przez pana Józefa perełki architektury z różnych okolic oraz “usłyszane” okiem głosu przemawiającego polskiego krajobrazu, będą przyszli kontynuatorzy rysunku tuszem.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż prac pana Józefa Smolińskiego i spotkanie z samym rysownikiem, które odbędzie się 28 stycznia 2022 o godzinie 18.00 w siedzibie Galerii Sztuki na Zdrojowej, działającej pod patronatem Ośrodka Promowania Gminy Jaworze.

tekst: Aneta Kwaśna


FOTORELACJE

SUKCES PLASTYCZNY - XII EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO POCZTÓWKA Z BIELSKA-BIAŁEJ

PODSUMOWANIE ROKU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024 - wernisaż Fot. T. Wróbel

CZERWCOWY KONCERT 2024 fot. T. Wróbel