ZESPOŁY

ORKIESTRA DĘTA GLORIETA

OPGJ

Muzycy Orkiestry Dętej Glorieta stojący w plenerze

 

ORKIESTRA DĘTA GLORIETA powstała w 2003 roku z inicjatywy Zygmunta Podkówki i Ośrodka Promocji Gminy Jaworze. Początkowo orkiestra liczyła tylko osiem osób, z czasem stopniowo powiększając swoje grono. Pierwszym dyrygentem orkiestry był Karol Rusin który niegdyś koncertował jako trębacz  w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny, który z powodu warunków zdrowotnych musiał zrezygnować z roli dyrygowania orkiestrą. Zastąpił go wówczas Stanisław Sojka, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, w klasie trąbki, który w chwili przejęcia orkiestry miał zaledwie 22 lata. Swoje obowiązki niezłomnie pełni do dzisiaj.

Obecnie orkiestra liczy 27 osób regularnie uczęszczających na próby. Rodzinna atmosfera panująca w orkiestrze powoduje, że każdy chętnie na nie uczęszcza. Często grają tu całe rodziny m.in. ojciec z synami, bracia. W orkiestrze  jest wielu amatorów, jak i muzyków  którzy ukończyli Państwową Szkołę Muzyczną w Cieszynie. Orkiestra pod względem wieku jest bardzo zróżnicowana. Najstarszy muzyk ma 80 lat. Członkowie orkiestry to głównie mieszkańcy Jaworza i pobliskich miejscowości.

Orkiestra Dęta Glorieta uświetnia gminne uroczystości, m.in. imprezy okolicznościowe takie jak dożynki, biesiady, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w Jaworzu oraz towarzyszy w obchodach rocznic narodowych (Święto Narodowe Trzeciego Maja, na Słowacji, na Węgrzech, spotykając się z zachwytem tamtejszych słuchaczy. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany . Osiągnięcia:

- 2. Miejsce na Przeglądzie Orkiestr o Puchar Starosty Bielskiego w Kozach (2016)

- 3. Miejsce w Konkursie estradowym „Złota Trąbka” w Bielsku-Białej (2017)

- 3. Miejsce na Przeglądzie Orkiestr o Puchar Starosty Bielskiego w Kozach (2017)

- Wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w gminie Krzyżanowice oraz wyróżnienie dla Daniela Warsińskiego, Daniela Żebroka, Szczepana Holeksy - puzonistów Orkiestry Dętej Glorieta (2019)

Orkiestra Dęta Glorieta na profilu Facebook>>

 

Muzycy Orkiestry Dętej Glorieta z instrumentami, stojący przed budynkiem biura Ośrodka Promocji Gminy Jaworze


FOTORELACJE

jednodniowe, wakacyjne warsztaty artystyczne LATO W JAWORZU ! 2024 - II TYDZIEŃ

wernisaż wystawy grupy KALEJDOSKOP SZTUKI z Pracowni Rysunku i Malarstwa

jednodniowe, wakacyjne warsztaty artystyczne LATO W JAWORZU ! 2024 - I TYDZIEŃ