WERNISAŻ TWÓRCZOŚCI JAWORZANKI - MAŁGORZATY SIKORY

Wydarzenie to połączone zostało z wieczorkiem poetyckim, na którym artystka poprzez obraz, muzykę, słowo i poezję ukazała nam swoją interpretację Drogi Światła.

W dniu 12 kwietnia 2024 r. w Galerii Sztuki na Zdrojowej odbył się wernisaż twórczości jaworzanki Małgorzaty Sikory. Wydarzenie to połączone zostało z wieczorkiem poetyckim, na którym artystka poprzez obraz, muzykę, słowo i poezję ukazała nam swoją interpretację Drogi Światła - odniesienie do nabożeństwa odprawianego w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Inspiracją do powstania cyklu “Droga światła” stały się freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła).
Wernisaż uroczyście otworzyła dyrektor Ośrodka promocji Gminy Jaworze - Jolanta Witkowska, która po przywitaniu licznie zgromadzonych gości, przybliżyła sylwetkę artystki i podziękowała za przyjęcie zaproszenia.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością -
Wójt gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jaworze Agnieszka Nieborak, Radni Gminy Jaworze, siostra przełożona Eliasza z Parafii Rzymskokatolickiej w Jaworzu, dr hab. Krzysztof Dadak z Uniwersytetu Śląskiego, który sprawuje opiekę artystyczną nad Pracownią Sztuk Pięknych działającą w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy, członkowie Pracowni Sztuk Pięknych, prezesi i przewodniczący stowarzyszeń, kół działających na terenie gminy Jaworze. Na wydarzeniu obecna była również najbliższa rodzina artystki, przyjaciele, a także artyści zaprzyjaźnieni z galerią Państwo Ewa i Krzysztof Czaderowie, uczestnicy warsztatów malarskich Świat Barw i Kalejdoskop Sztuki prowadzonych przez kustosza galerii i instruktora artystycznego Anetę Kwaśną.
 
Małgorzata Sikora jest kobietą wielu pasji – interesuje się: malarstwem, śpiewem, grą na pianinie oraz poezją. Od 2010 roku uczestniczy w zajęciach Pracowni Sztuk Pięknych prowadzonej przez dr hab. Krzysztofa Dadaka Wielokrotnie brała udział we wspólnych wystawach Pracowni w Bielsku i okolicznych miejscowościach oraz w wystawie międzynarodowej w Karwinie. Wielokrotnie została laureatką konkursu im. Ignacego Bieńka, a jej prace brały udział w wystawie pokonkursowej w Miejskim Domu Kultury – Domu Włókniarzy w Bielsku-Białej oraz Gemini Park.
Małgorzata Sikora miała wiele wystaw indywidualnych w Bielsku-Białej, Jaworzu, Bestwinie, Skoczowie. Miała również spotkania autorskie z młodzieżą gimnazjalną w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, w Klubie Seniora w Komorowicach, z podopiecznymi Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Bielsku-Białej.
Artystka wydała autorski tomik poezji zatytułowany „Promień Twej łaski”, w którym znalazła się część jej wierszy i obrazów. W ostatnim czasie odkrywa nowy środek wyrazu jakim jest granie i śpiewanie autorskich utworów. Zaprezentowała je w ostatnich miesiącach na kilku spotkaniach dla seniorów, podczas wystawy indywidualnej w Bielsku-Białej, a także w Studni Życia w Jaworzu.
Na Noworocznym Spotkaniu z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego, które odbyło się 26 stycznia tego roku Małgorzata Sikora z rąk starosty bielskiego Andrzeja Płonki oraz przewodniczącego Rady Powiatu Jana Borowskiego otrzymała specjalne podziękowania i wyrazy uznania, za działalność społeczno-kulturalną na rzecz mieszkańców Jaworza i powiatu bielskiego oraz twórczość artystyczną i literacką.
Chwile spędzone na kontemplacji przepięknych obrazów umilały piękne utwory grane na pianinie przez artystkę oraz pianistkę Paulinę Nowak.
Dziękujemy Artystce- Małgorzacie Sikorze, za przyjęcie zaproszenia do Jaworza, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaprezentowanej twórczości !
Gratulujemy talentu i pięknego wernisażu.
Składamy ogromne podziękowania dla władz samorządowych gminy Jaworze za przybycie na wernisaż.
Dziękujemy wszystkim Państwu za tak liczne przybycie.
Dziękujemy „Wymarzona" Pracownia florystyczno - artystyczna Aneta Pokusa za pięknie przygotowanie kompozycji kwiatawej i współpracę.
 
Wystawę będzie można obejrzeć w siedzibie Galerii Sztuki przy ul. Zdrojowej 111 w Jaworzu do 30 kwietnia 2024r.

 


FOTORELACJE

I PLENER MALARSKI - JAWORZE ŹRÓDŁEM SZTUKI fot. M. Czyżewski

RODZINNY RAJD ROWEROWY FOT. T. WRÓBEL

Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Niżegorodcew