Wystawa nosi tytuł „Wspomnienie...” i jest prezentacją trzyletniego dorobku artystycznego grupy artystów nieprofesjonalnych liczącą 13 osób w składzie: Krystyna Putek, Krzysztof Wróbel, Jolanta Gwóźdź, Małgorzata Młoczkowska, Maria Borowiec, Barbara Kanik, Ewa Krzempek, Elżbieta Mrozek, Urszula Kopeć, Stanisława Michalak-Oczkowska, Patrycja Szlagor, Beata Kwaśna oraz Magdalena Adamczyk.
Uroczyste otwarcie wystawy poprowadziła Dyrektor Książnicy Beskidzkiej, Katarzyna Ruchała, która przywitała licznie zgromadzonych gości i podziękowała grupie za przyjęcie zaproszenia.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością Anna Skotnicka-Nędzka - Wójt Gminy Jaworze, przewodnicząca Rady Gminy Jaworze Agnieszka Nieborak, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Magdalena Krzemień, Radny Gminy Jaworze Edward Podstawny, przedstawiciele stowarzyszeń oraz kół działających na terenie gminy Jaworze. Na wernisażu obecna była również najbliższa rodzina artystów, przyjaciele, a także artyści zaprzyjaźnieni z Galerią Sztuki na Zdrojowej i Książnicą Beskidzką: Krzysztof Czader, Florian Kohut z małżonką Halina Kohut, Leszek Henryk Dryja, przedstawiciele grupy plastyków Jaskółki z Bestwiny oraz grupa twórcza Mozaika z Domu Kultury w Wapienicy.
Grupa Kalejdoskop Sztuk działa od 2021 roku, a spotkania twórcze mają miejsce w Pracowni Rysunku i Malarstwa w Galerii Sztuki na Zdrojowej przy Ośrodku Promocji Gminy w Jaworzu. Opiekę artystyczną i merytoryczną nad pracownią sprawuje Aneta Kwaśna, instruktor artystyczny i kurator sztuki w galerii sztuki w Jaworzu. Na zajęcia uczęszczają miłośnicy sztuki i twórcy nieprofesjonalni z Jaworza i okolic. Pracownia skupia przedstawicieli różnych profesji, którzy godzą obowiązki rodzinne i zawodowe z pasją do projektowania, malowania i rysowania.
Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt obrazów, przeważnie pejzaży, martwych natur, kwiatów i zwierząt. Pojawiają się też fragmenty wnętrz, świadczące o obecności człowieka, postaci przyjaciół, najbliższych osób - to razem przywołuje wspomnienia najlepszych chwil – radosnych spotkań, zachwytów i relaksu. Są to obrazy olejne, akrylowe, akwarele, pastele i rysunki. W swojej twórczości artyści z Jaworza lubią zagłębiać się w temacie przestrzeni i pejzażu, które dają poczucie nieskończoności i nieograniczoności. Na wystawie zobaczyć można charakterystyczne motywy z pogranicza wsi i miasta - subtelne przenikanie krajobrazów. Grupa nie stara się szokować, nie drażni, nie rzuca agresywnych plam, lecz z wyciszeniem i spokojem, w głębokim skupieniu i zadumie, w bardzo przemyślany sposób przedstawia odbiorcy pewien wycinek realnego świata, zaznacza w nim swoją obecność. Tworzy obrazy zachwycające czystością formy – stonowanymi barwami, subtelnymi półcieniami i precyzyjną kompozycją. Ukazuje piękno świata, które w pędzie i zgiełku codzienności zdaje się nam umykać. Zatrzymuje na płótnie niezapomniane chwile, otaczające piękno łąk, gór, jezior, lasów a także emocje, które im towarzyszą. Zatrzymuje nas na moment refleksji i wspomnienia...
Chwile spędzone na kontemplacji przepięknych obrazów umilała mistrzowska gra akordeonisty Marek Bronowski.
Wystawę będzie można obejrzeć w do 29 sierpnia 2024 r.
Serdecznie zapraszamy na fotorelację autorstwa Piotra Bienieckiego.