WERNISAŻ WYSTAWY - O CZYM SZUMIĄ JAWORY -

W dniu 13 października 2023 r. w Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu, odbył się wernisaż Krzysztofa Czadera.

W dniu 13 października 2023 r. w Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu, odbył się wernisaż wystawy “O czym szumią Jawory”, autorstwa Pana Krzysztofa Czadera, artysty plastyka z Jaworza, który przemienił swoje gospodarstwo w oazę sztuki, gdzie tajemnicy skarbów strzeże wierny pies Bazyl .
Wernisaż poprowadziła dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze - Jolanta Witkowska, która po przywitaniu licznie zgromadzonych gości, przybliżyła sylwetkę artysty i podziękowała za przyjęcie zaproszenia.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością:
Radny Rady Powiatu Bielskiego Jacek Czader, pełniąca funkcję wójta gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Jaworzu ks. Stanisław Filapek, dyrektor Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy Agnieszka Bronowska, złożyli artyście gratulacje.
Na wydarzeniu obecni byli również Florian Kohut z małżonką Haliną Kohut oraz wnuczkami, artysta plastyk Agnieszka Nizegorodcew , członkowie Pracowni Rysunku i Malarstwa Kalejdoskop Sztuki: Krzysztof Wróbel, Małgosia Młoczkowska.
W trakcie wernisażu pełniąca funkcję wójta gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka pogratulowała artyście pięknych prac.
Pan Krzysztof opowiedział zgromadzonym o swojej sztuce malarstwa, metaloplastyki i rzeźby, wyjaśnił skąd bierze natchnienie.
Dowiedzieliśmy się, że artysta nierzadko łączył drewno ze szkłem, metalami, kamieniem. To przenosiło go w inny świat kolorów, jakie dają skrawki przerdzewiałych blach żelaznych, cynkowych, mosiężnych, czy miedzianych. Tak pojawiło się nowe patrzenie i nowe możliwości twórcze. Kolory wzmocnione błyskotliwością metali dają efekty, których nie da się wymalować, ale można się nimi zachwycać.
Na wernisażu obecna była również najbliższa rodzina Pana Krzysztofa - małżonka pisarka Ikon pani Ewa Czader, syn Bartosz Czader, córka Ewa Kolanko z dziećmi.
 
Polski felietonista, Juliusz Wątroba mówi o Krzesztofie Czaderze:
[...] to ginący gatunek – prawdziwy i szczery twórca, poświęcający bez reszty czas na realizowanie swoich pasji. Jest więc trochę nie z tego świata i nie z tej epoki - natarczywej i hałaśliwej autokreacji, lansowania się za wszelką cenę, reklamowania tego, co tak często nie zasługuje na reklamę. Pewnie dlatego tak niewielu o nim wie, choć to wielobarwna Osobowość, których bardzo brakuje w skomercjalizowanym i przesiąkniętym hipokryzją do szpiku kości, plastikowym świecie na pozory, na niby, na chwilę
Równie pięknie o Krzysztofie Czaderze wypowiedział się obecny na wernisażu artysta malarz, Florian Kohut. Zwrócił on naszą uwagę na oryginalność barw w metaloplastyce zaprezentowanej na wystawie. Szukanie i odkrywanie nowych barw to wielkie wyzwanie dla artysty. Dzięki zastosowanej technice łączenia naturalnych materiałów o różnej strukturze i barwie, każda praca Krzysztofa Czadera wywołuje u odbiorcy niezapomniane wrażenia wzrokowe.
Chwile spędzone na kontemplacji przepięknych obrazów umilały piękne utwory grane na pianinie przez Lucyna Hedwig.
Dziękujemy Artyście, Krzysztofowi Czaderowi, za przyjęcie zaproszenia i przybycie na wernisaż wraz z małżonką i rodziną. Mieszkańcy Jaworza przez następne tygodnie będą mieli możliwość oglądać Pana prace w naszej Galerii.
Ogromne podziękowania dla władz samorządowych gminy Jaworze za przybycie na wernisaż.
Dziękujemy wszystkim Państwu za tak liczne przybycie.
Dziękujemy „Wymarzona" Pracownia florystyczno - artystyczna Aneta Pokusa za współpracę.
Wystawę “O czym szumią Jawory” będzie można obejrzeć w siedzibie Galerii Sztuki przy ul. Zdrojowej 111 do 13 października do 10 listopada 2023 r.
 
Fot. M. Czyżewski
 

FOTORELACJE

I PLENER MALARSKI - JAWORZE ŹRÓDŁEM SZTUKI fot. M. Czyżewski

RODZINNY RAJD ROWEROWY FOT. T. WRÓBEL

Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Niżegorodcew