ZA NAMI I PLENER MALARSKI - JAWORZE ŹRÓDŁEM SZTUKI

W dniu 19 maja 2024 r. odbył się I Plener Malarski - Jaworze Źródłem Sztuki pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Jaworze Anny Skotnickiej-Nędzki.

Plener uroczyście otworzyła dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze Jolanta Witkowska, która po przywitaniu licznie zgromadzonych gości i uczestników pleneru, serdecznie podziękowała Pani Annie Skotnickiej-Nędzka - Wójt Gminy Jaworze za objęcie honorowym patronatem Pierwszego Pleneru Malarskiego "Jaworze Źródłem Sztuki" oraz gościowi specjalnemu Artyście Plastykowi Panu Florianowi Kohutowi za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie pleneru.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością również radna Rady Gminy Jaworze Lucyna Hoin-Zypser, artyści zaprzyjaźnieni z Galerią Sztuki na Zdrojowej Leszek Henryk Dryja i Józef Smoliński.
Plener rozpoczął się prelekcją coachingowo - mentoringową, przy kawie, z artystą plastykiem Florianem Kohutem, który skupił się na budowaniu tożsamości artystycznej uczestników pleneru, zagłębieniu się w świat własnych talentów i wyobraźni oraz eliminowaniu ograniczających przekonań, blokujących przed pełnym wyrażeniem siebie i swojego potencjału.
Następnie w ramach pleneru uczestnicy podążyli szlakiem Zabytkowego Parku Zdrojowego, który stał się tematem prac malarskich. Uczestnicy pleneru, między innymi z grupy Kalejdoskop Sztuki z Galerii Sztuki na Zdrojowej oraz z grupy Plastyków Jaskółki z Bestwiny mogli w tym dniu przeżyć niezwykłe doświadczenie artystyczne, które łączyło malarskie pasje z głębokim odkrywaniem siebie i własnej twórczości. Był to czas spędzony pod okiem gościa specjalnego artysty plastyka Floriana Kohuta oraz koordynatora pleneru i instruktora artystycznego Aneta Kwaśna, na którym uczestnicy pleneru malarskiego mogli poznać tajniki pracy na łonie natury, odkryć prawdziwe "Źródło Sztuki". Był to nie tylko plener malarski, to podróż do źródła inspiracji i autentyczności, która odbyła się w malowniczych rejonach Podbeskidzia, Perle Śląska Cieszyńskiego liczącej ponad 700 lat podgórskiej miejscowość o charakterze wypoczynkowo-uzdrowiskowym położonej na Śląsku Cieszyńskim, sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji.
Po zakończeniu pleneru wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia pamiątkowego oraz na ciepły regenerujący poczęstunek z Restauracji Zdrojowa.
Dla wszystkich uczestników było to niezapomniane doświadczenie, które z pewnością wpłynie na spojrzenie na sztukę i życie. Poprzez takie warsztaty malarskie w urokliwych, leśnych i przystawowych zakątkach parku w otoczeniu natury, uczestnicy mogli wspólnie odkrywać potencjał przyrody jako źródła inspiracji i metafory.
Chwile spędzone na tworzeniu przepięknych obrazów umilały piękny śpiew ptaków i odgłosy natury.
Dziękujemy wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia i przybycie do Jaworza na I Plener Malarski Jaworze Źródłem Sztuki
Uczestnikom pleneru gratulujemy talentu i pięknie namalowanych obrazów.
Składamy ogromne podziękowania dla władz samorządowych gminy Jaworze za przybycie na plener.
 
Poplenerową wystawę będzie można obejrzeć 25 maja podczas Jaworzańskiej Majówki na terenie Amfiteatru.
Serdecznie zapraszamy na fotorelację z pleneru autorstwa Marcina Czyżewskiego.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTORELACJE

SUKCES PLASTYCZNY - XII EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO POCZTÓWKA Z BIELSKA-BIAŁEJ

PODSUMOWANIE ROKU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024 - wernisaż Fot. T. Wróbel

CZERWCOWY KONCERT 2024 fot. T. Wróbel