ZAJĘCIA / WARSZTATY

Grupa malarska Pacykarki

MDK

Grupa malarska "Pacykarki"

 Grupa malarska "Pacykarki" powstała w 2013 roku przy Galerii na Zdrojowej w Jaworzu z inicjatywy Alicji Wątor- malarki, absolwentki ASP w Krakowie.

Członkinie grupy to kobiety, mieszkanki Jaworza. Nazwa „Pacykarki” została wymyślona podczas jednego ze spotkań i świadczy o dystansie do siebie i swojej twórczości.
"Pacykarki" spotykały się przez kilka lat w gościnnych progach Galerii na Zdrojowej. Ich pasją jest przede wszystkim malarstwo olejne i nie zamierzają osiąść na laurach, a dalej ją realizować. Rozwijają również umiejętność malarstwa akwarelowego i rysunku jako podstawowej formy wypowiedzi artystycznej.
Lubią malować w plenerze, bo przecież w naszym pięknym Jaworzu uroczych miejsc jest pod dostatkiem.  Chętnie biorą udział w wystawach. Wspólnie prezentowały swoje prace w Jaworzu w "Galerii na Zdrojowej", w sali "Pod Goruszką" na "Andrzejkowym spotkaniu ze sztuką" oraz w sali "Pod Harendą". Wzięły również udział w plenerze i wystawie poplenerowej  "Skoczów jak malowany" w Skoczowie.

Grupa jest otwarta dla pasjonatów tworzenia. Zapraszamy chętnych - nie tylko kobiety… Ruszamy ponownie, gdy wznowi działalność Galeria na Zdrojowej. 

Alicja Wątor od wielu lat mieszka i tworzy w Jaworzu. W 2002 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku- Białej na kierunku wystawiennictwo. W latach 2003- 2009 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa: 2008- dyplom ze scenografii w pracowni prof. Małgorzaty Komorowskiej; 2009- dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem olejnym i akwarelowym, ikoną, grafiką. Lubi malować portrety, pejzaże- najczęściej ukochanego Jaworza, naturę oraz dzielić się swoją pasją z innymi, prowadząc warsztaty plastyczne. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Toronto, Wiedniu, Norwegii.

Ważniejsze wystawy:

2020- Kochajmy naszych artystów cd. 75 lat Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku- Białej, Galeria Bielska BWA

2019- Piękno jest wokół nas- Bielsko-Biała w delikatnej sztuce akwareli, prezentacja  prac plastycznych powstałych w ramach stypendium Miasta Bielska- Białej      w dziedzinie Kultury i Sztuki, Dom Kultury w Lipniku, Bielsko- Biała

2018- Indywidualna wystawa malarstwa, Dom Kultury w Lipniku, Bielsko- Biała

2018- Wystawa prac malarskich i scenograficznych w Teatrze Polskim, 

           Teatr Polski w Bielsku-Białej                                                                                

2014- „ Przemiany”- Indywidualna wystawa malarstwa, Galeria „Akcent” ZSP w Bielsku- Białej

2014- 3. Bielski festiwal sztuk wizualnych 2014, Galeria Bielska BWA, Bielsko- Biała,

2013- ,,Doznania’’-indywidualna wystawa malarstwa, Galeria na Zdrojowej, Jaworze

2011- Szkoła rysunku Jacka Gaja w krakowskiej ASP, Łaźnia Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, 2011

      - Indywidualna wystawa malarstwa, Teatr Nowy, Kraków, 2011

2009- 19. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2009, Galeria Sztuki w Legnicy, oraz wystawa pokonkursowa- Muzeum Archeologiczno- Historyczne w Głogowie/ Zamek Książąt Głogowskich, Głogów, 2009

        - Mistrz i uczniowie- pracownia prof. Jacka Waltosia, Galeria POD- NAD, Tarnowskie Góry

2007- Wyspiański poeta- malarz, Szafirowa pracownia, Kraków

        - Wystawa studentów z pracowni prof. Krystyny Zachwatowicz- Wajda, Galeria PWST, Kraków

         - Według Wyspiańskiego- prof. Andrzej Kreutz Majewski i jego studenci, Małe Sale Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Warszawa

Praca scenograficzna:

( 2013- 2016)- współpraca z Teatrem Polskim w Bielsku- Białej:

,,Zorba’’- asystent kostiumologa; ,,Lalka’’- asystent scenografa; ,,Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą’’- asystent scenografa; „Makbet”- współpraca scenograficzna; „Z Twoją córką? Nigdy!” – scenograf.

 

 

Grupa malarska Pacykarki, kobiety siedzące przy stole, malują obrazy

Grupa malarska Pacykarki, kobieta stojąca przy staludze

Alicja Wątor siedząca przy stole na którym leżą kartki papieru

____________________________________________________________

Do końca czerwca 2021 roku zostanie umieszczony  na www.opgj.pl regulamin, z którym należy się zapoznać oraz karta zgłoszenia na zajęcia stałe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którą  należy pobrać i wypełnić do 31 sierpnia 2021 roku.


FOTORELACJE

WAKACYJNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE LATO W JAWORZU

WIELKIE SPRZĄTANIE JAWORZA, AKCJA ŚMIECIOBRANIE

POCZTÓWKA Z JAWORZA - Wyróżnienia w kategorii I